Svrha (cilj) Poziva
Svrha ovog poziva je doprinos postizanju nacionalnih klimatskih i energetskih ciljeva definiranih Integriranim nacionalnim energetskim i klimatskim planom Republike Hrvatske za razdoblje 2021.-2030.:
a) smanjenja potrošnje isporučene energije u odnosu na referentnu isporučenu energiju,
b) smanjenje emisije stakleničkih plinova iz ETS sektora i sektora izvan ETS-a.
Predmet Poziva
Predmet Poziva je podupiranje ulaganja u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovite kogeneracije u prerađivačkoj industriji.
Ukupna raspoloživa sredstva
Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu iz Modernizacijskog fonda u okviru ovog Poziva je 80.000.000,00 eura.
Raspoloživa sredstva po prijavitelju
Najniži iznos sredstava iz Modernizacijskog fonda koji može biti dodijeljen za financiranje pojedinačnog projektnog prijedloga u sklopu ovog Poziva je: 100.000,00 eura.
Najviši iznos sredstava iz Modernizacijskog fonda koji može biti dodijeljen Prijavitelju za financiranje jednog ili više projektnih prijedloga u sklopu ovog Poziva je: 5.000.000,00 eura.
Predviđeni intenzitet potpore
Maksimalni intenziteti potpore u odnosu na prihvatljive troškove pojedine vrste ulaganja definirani su :
za ulaganja u energetsku učinkovitost (članak 38. Uredbe o općem skupnom izuzeću)
za ulaganja u visokoučinkovitu kogeneraciju (članak 41. Uredba o općem skupnom izuzeću)
Prihvatljivi prijavitelji
Prihvatljivi prijavitelji u sklopu ovog Poziva su trgovačka društva koja su mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici koji temeljem Odluke NKD pripadaju području C: Prerađivačka industrija.
Prihvatljive aktivnosti
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva su:
- Aktivnost povećanja energetske učinkovitosti
- Proširenje, modernizacija, zamjena postojećih instalacija/opreme ili dijelova instalacija/opreme
- Rekuperacija toplinske energije
- Korištenje industrijskih otpadnih plinova
- Kontrola i optimizacija korištenja energije
- Aktivnost proizvodnje energije iz visokoučinkovite kogeneracije
- (obnovljivi energent za proizvodnju električne i toplinske energije), trigeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije), kvatrogeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne energije, toplinske i rashladne energija i pročišćeni CO2) iz OIE za vlastite potrebe te u cijelosti usklađeno s Direktivom (EU) 2023/2413. U okviru ove aktivnosti moguća je zamjena ili nadogradnja postojećeg postrojenja ili izgradnja novog postrojenja.
- projektantski nadzor i stručni nadzor građenja te koordinacija zaštite na radu.
Prihvatljivi troškovi
A1. povećanje energetske učinkovitosti
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz proširenje, unaprjeđenje i zamjenu proizvodnih radnih procesa koji rezultiraju smanjenjem potrošnje energije (veća energetska učinkovitost pojedinih faza procesa i dr.).
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz iskorištavanje otpadne topline kako bi se višak topline iz procesa proizvodnje mogao koristiti negdje drugdje u procesu
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz iskorištavanje industrijskih otpadnih plinova kako bi se neiskorištena toplina plinova iz procesa proizvodnje mogla ponovno koristiti negdje drugdje u procesu (primjerice ugradnja opreme za rekuperaciju osjetne topline otpadnih/ispušnih plinova, prilagodba industrijskog procesa na korištenje rekuperirane topline)
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz uvođenje/rekonstrukciju cjelovite regulacije s ciljem smanjenja potrošnje energije putem: automatizacije upravljačkih sustava; sustava mjerenja i nadzora– npr. SCADA, CNUS ili slična softverska rješenja; ulaganja u aktivan i učinkovit sustav odziva potrošnje (električna snaga koja može sudjelovati u odzivu) kao i unapređenje postojeće opreme s ciljem smanjenja potrošnje energije
- troškovi demontaže i zbrinjavanja opreme i/ili dijelova opreme na kojoj se provode projektne aktivnosti
A2. proizvodnja energije iz visokoučinkovite kogeneracije/trigeneracije/kvatrogeneracije
- nabave opreme, usluga i radova vezano za proizvodnju energije u visokoučinkovitoj kogeneraciji ili visokoučinkovitoj trigeneraciji sukladno Zakonu o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji i visokoučinkovitoj kvatrogeneracije; kao i prelazak s postojeće kogeneracije na visokoučinkovitu kogeneraciju i s visokoučinkovite kogeneracije s visokoučinkovitom trigeneracijom/ kvatrogeneracijom
- izgradnja priključka na mrežu odnosno svi troškovi priključka na mrežu
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz uvođenje/rekonstrukciju cjelovite regulacije s ciljem smanjenja potrošnje energije putem: automatizacije upravljačkih sustava; sustava mjerenja i nadzora – npr. SCADA, CNUS ili slična softverska rješenja; ulaganja u aktivan i učinkovit sustav odziva potrošnje (električna snaga koja može sudjelovati u odzivu) kao i unapređenje postojeće opreme s ciljem smanjenja potrošnje energije
- troškovi demontaže i zbrinjavanja opreme i/ili dijelova opreme na kojoj se provode projektne aktivnosti.
U okviru ovog Poziva, projekt mora ostvariti minimalnu uštedu energije od najmanje 7% ili ukupno smanjenje emisija CO2 (tCO2) za 5% u odnosu na 2023. godinu.
Način podnošenja projektnih prijedloga:
Dostava (podnošenje) projektnog prijedloga započinje 14. kolovoza 2024. u 9 sati.
Krajnji rok za dostavu projektnih prijedloga je 14. listopada 2024. do 9 sati.
Jedan Prijavitelj u sklopu ovog Poziva može podnijeti jedan ili više projektnih prijedloga pod uvjetom da je riječ o razdvojenim projektnim prijedlozima koji se temelje na međusobno razdvojenim lokacijama.